פרופסיה


פינסטריד (finasteride) – פרופסיה (Propecia) – תרופת מרשם

פרופסיה בטבליות

פרופסיה היא שמה המסחרי של תרופת הפינסטריד. הפינסטריד אושר לראשונה על ידי רשויות הבריאות בארה"ב (FDA) לטיפול בהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית. השימוש בתרופה היה מלווה בתופעת לוואי לא מתוכננת: הפחתה של נשירת השיער ואף צמיחה מחודשת שלו. כשנוטלים פרופסיה, עולה לעתים רמת הטסטוסטרון בדם בעשרה עד חמישה-עשר אחוזים דבר הגורם לתופעת הלוואי המבורכת לשמחתם של דלילי השיער מבין החולים שנטלו אותה.

הפרופסיה היא התרופת המרשם היחידה המאושרת בארה"ב ובישראל לטיפול בהתקרחות גברית. התרופה מגיעה בטבליות לבליעה, שכל אחת מהן מכילה מיליגרם אחד של החומר הפעיל פינסטריד. במחקרים מדעיים הוכח כי נטילת פרופסיה פעם ביום עצרה את תהליך נשירת השיער בקרב 90% מהגברים וב-65% מהגברים המטופלים הגבירה את צמיחת השיער. תוצאה ראשונית לטיפול, המתבטאת בעצירה או בהאטה של הנשירה, ניתן לראות לאחר שישה חודשים. צמיחה מחודשת של השיער ניתן לראות לאחר שנה מיום תחילת הטיפול. כל עוד ממשיכים בטיפול תוצאה זו נשמרת.

מי יכול ליטול פרופסיה?

כל גבר המעוניין להגביר את צמיחת שיער הראש ולמנוע נשירת שיער נוספת בתהליך ההתקרחות. הטיפול מניב תוצאות מצוינות בטיפול בהתקרחות גברית קלה עד בינונית, אולם לא בהתקרחות כללית.

יעילות

התרופה נבדקה במחקר קליני ארוך טווח של 5 שנים בקרב 1,500 גברים מתקרחים בגילאי 18-45 והוכחה כיעילה ובטוחה לפתרון בעיית ההתקרחות הגברית הטיפוסית. הוכח מדעית כי שיעור הגברים שנשירת השיער שלהם נעצרה, עומד על 90% ואצל 65% אף נרשמה צמיחה מחודשת.

כיצד עובדת הפרופסיה?

לגברים הסובלים מהתקרחות גברית טיפוסית יש בקרקפת זקיקי שיער המתוכנתים גנטית להגיב בצורה שלילית לרמות גבוהות של DHT בדם. התרופה עוצרת את תהליך הייצור של ה -DHT בקרקפת וגורמת לחידוש תהליך הצמיחה הטבעי של השיער ואף לשיקום זקיקי השיער עד כדי צמיחת שיער מחודשת. התרופה עושה זאת על-ידי חסימה של האנזים 5-אלפא רדוקטאז, שממיר את הטסטוסטרון ל-DHT. המרה זאת ל-DHT באה לידי ביטוי בקיצור שלב צמיחת השיער ובכיווץ הזקיקים עד כדי מצב של התמעטות הזקיקים ויצירת מצב של שיער קצר, חלש ודליל. באופן זה מונעת פרופסיה מזקיקי השיער הרגישים ל-DHT מבחינה גנטית ״לקבל פקודה״ שעליהם להנשיר את השיער, כך שלמעשה הנשירה נעצרת, ובמקרים רבים צומח השיער מחדש.

כאשר עושים שימוש בתרופה, נחסם ה-DHT וזקיקי השיער הרגישים אליו ממשיכים לפעול כרגיל. השיבוש נשמך כל עוד נוטלים את התרופה אולם עם הפסקת נטילת התרופה יחל תהליך התקרחות מזורז עד שהמטופל יגיע למצב שבו אמור היה המטופל להיות בהווה, אילמלא נטל את התרופה.

כאמור, פרופסיה נועדה לטפל בתופעת נשירת השיער, אולם לא לרפא אותה ולכן יש ליטול אותה על בסיס יומיומי כדי להשיג תוצאות הנראות בעין. עם הפסקת השימוש יימשך תהליך איבוד השיער.
תוצאות מטיפול בפרופסיה

ניתן להבחין בתוצאות ראשוניות של צמיחה איטית של השיער כעבור מספר חודשים מתחילת הטיפול. לאחר 3 עד 6 חודשים מתחילת הטיפול יוכלו רוב הגברים להבחין בהאטה או בעצירה של נשירת השיער. לאחר 6 עד 12 חודשים ניתן יהיה להבחין בסימני צמיחה מחודשת של השיער. כדי לקבל תוצאות ראויות לציון יש להתמיד בטיפול במשך 12 חודשים לפחות. רק לאחר שנה ניתן להגיע להחלטה מבוססת על כדאיות המשך הטיפול או הפסקתו. לאחר שנה ימשיך מראה השיער להשתפר.
לשם מעקב רציני מומלץ לצלם את הקרקפת לפני תחילת הטיפול ולהשוות זאת עם תמונה שתצולם כעבור שנה מתחילת הטיפול. השוואה בין תמונות שצולמו בפער של שנה, תאפשר בחינה טובה ומדויקת של השפעת הטיפול וטיב התוצאות.

בטיחות הטיפול

התרופה נספגת היטב וניתן ליטול אותה לפני האוכל או אחריו. אין צורך בבדיקות דם כלשהן לפני תחילת הטיפול ובמהלכו אולם תמיד מומלץ להיוועץ ברופא טרם נטילת תרופה כל שהיא. לגברים מעל גיל 40 מומלץ לבדוק את רמת ה-PSA בדם לפני תחילת הטיפול כדי לדעת מה מצב בלוטת הערמונית. עד כה אין הוכחה להשפעה שלילית בשימוש ארוך טווח בתרופה, הקיימת כבר יותר מעשר שנים לטיפול בהתקרחות. יחד עם זאת, כמו לכל תרופה, ייתכנו גם לפרופסיה תופעות לוואי בנוסף לפעילות הרצויה, אולם אלה נחשבות לנדירות ביותר.

תופעות לוואי

פחות מ-2% מהגברים שהשתתפו במחקרים קליניים, דיווחו על תופעת לוואי של ירידה בחשק המיני, וכן ניכר סיכון קטן בהפחתת נפח הזרע במידה ובלוטת הערמונית קטנה עקב נטילת התרופה. פעילות הזרע נשארה נורמלית, ולא הושפעה מהתרופה. תופעות לוואי אלה נעלמו בקרב 1.3% מהמשתתפים עם הפסקת השימוש בתרופה. תופעות אלה הן לרוב זמניות וחולפות לרוב בהמשך הטיפול. לאחר שנתיים של נטילת התרופה יורד שיעורן לכ-0.5%. תופעת לוואי נדירה נוספת היא מצב של הגדלת החזה, אולם כמו בתופעות אחרות, הפסקת השימוש בתרופה גורמת לחזה לשוב לגודלו הטבעי.