מינוקסידיל


טיפול מקומי בלבד בנשירת שיער באמצעות תכשיר מינוקסידיל (Minoxidil)

מינוקסידיל (ניתן למצוא גם תחת השמות המסחריים מינוקסי, אלופקסי או ריגיין) הינו התכשיר הראשון שאושר לטיפול בהתקרחות גברית.

כיצד עובד תכשיר המינוקסידיל?

התכשיר עובד על-ידי הרפיית שרירי דפנות העורקים וגורם על-ידי כך להרחבת כלי הדם ועל-ידי כך גורם להורדת לחץ הדם ומשפר את אספקת חומרי הגלם לבניית השיער, המגיעים בכמויות גדולות יותר לזקיקים. ישנן תרופות נוספות להורדת לחץ דם אשר בתאוריה עושות את אותו הדבר אולם מסיבה שאינה ברורה, אינן גורמות לצמיחת שיער…

מחקרים מצאו כי מינוקסידיל גורם לגירוי תאי האפיתל בזקיקי השיער ועל-ידי כך מאריך את מחזור חיי השיער ומעודד את צמיחתו של שיער חדש. החומר הפעיל ממריץ את זקיקי השיער וגורם להם לעבוד בתפוקה גבוהה יותר למרות נוכחות ה-DHT, אולם לא מפחית את רמתו ולכן, הפסקת השימוש בתרופה תגרום להמשך תהליך הנשירה.

גרסאות שונות של מינוקסידיל

מאחר והפטנט על תכשיר המינוקסידיל פג בתחילת שנות ה-2000, הוצאו לשוק גרסאות גנריות זולות יותר. בארץ ניתן למצוא את התרופה המקורית בשמה – ריגיין (Regaine). גרסאות נוספות שלה הן ״מינוקסי״, שהוכיחה את יעילותה (מופיעה בשתי גרסאות: רגילה, של 2%, וגרסה חזקה יותר של 5%, שרשמה לזכותה 30 אחוזי הצלחה) ומופיעה בצורת נוזל או קצף ו״אלופקסי״, המכיל אף הוא את המינוקסידיל, ודומה בפעילותו לתכשיר מינוקסי. כמו כן, קיים תכשיר בשם ״היירגיין״ בגרסת 5% ובתצורת מוס. עם תחילת השימוש, עלולה נשירת השיער להחריף, אך במקום שיער זה עתיד לצמוח במהרה שיער חדש, עבה ובריא יותר.

אופן השימוש

השימוש הינו במריחה ישירה על הקרקפת, במינון של מיליליטר אחד פעמיים ביום, תוך כדי עיסוי החומר על מנת שייספג בעור. מומלץ לשטוף ידיים לאחר המריחה ולהימנע ממריחה לפני השינה, וזאת על מנת שהחומר לא ייגע במצעים ויעבור משם לפנים.
כיום ניתן להשיג את התרופה ללא מרשם רופא.

יעילות התרופה

ניסויים קליניים הוכיחו את יעילותה בגרסת ה- 2% בקרב גברים אולם היא קשורה אך ורק לחומרת התקרחות ומותנית בנוכחות שערות בקרקפת. מינוקסידיל יעילה פחות באזור הרקות. שיעורי הצלחה טובים יותר נצפו בשימוש במינוקסידיל בגרסת ה- 5%.

תופעות לוואי

לעיתים השימוש מלווה בתופעת לוואי של גירוי בקרקפת, אולם רק 6% מן המשתמשים סובלים ממנה.

תוצאות

תוצאות ראשוניות ניתן לראות לאחר שימוש של שישה חודשים לפחות מה שמחייב יכולת התמדה גם כאשר התוצאות אינן נראות במשך תקופה ארוכה.