מה זאת התקרחות גברית
או למה בעצם אנחנו כאן?


כולנו (טוב כמעט כולנו) נולדים קרחים אולם מהר מאוד הראש מתכסה שיער עד שנראה שראש שעיר הוא דבר מובן מאליו שישאר איתנו לנצח. נכון שיש לנו מדי פעם תזכורות לעתיד הלא משעיר הצפוי לנו בדמות אבא קרח, דוד דליל שיער או אח מבוגר עם מפרצים אולם אנחנו עושים ככל יכולתנו להדחיק את העניין. עד שבאה הקרקפת ומטיחה בנו את האמת הדלילה בפנים.
בשלב מסוים אנו עלולים לגלות שהרעמה שקישטה את ראשנו הולכת ומידלדלת. חלקנו נתקלים בכך רק לאחר גיל ארבעים בואכה חמישים אולם חלקנו מתחילים להקריח כבר בשנות העשרים המוקדמות.

מה ההגדרה של התקרחות?

על-פי ויקיפדיה, קרחת הינה:

״מצב של חוסר שיער במקומות שונים בגוף, בהם קיים שיער בדרך כלל. כמעט תמיד מתייחס המושג לחוסר שיער על קרקפת הראש. התהליך המביא לקרחת נקרא התקרחות. סוג ההתקרחות הנפוץ ביותר הוא דילול הדרגתי של השיער המתרחש אצל גברים מבוגרים כך שהשיער לא צומח עוד במקומות שמהן נשר בפעם האחרונה״.

הנתונים היבשים מלמדים שכ-25% מהגברים סובלים מנשירת שיער עד גיל 30, לקראת גיל 35 הנתון עולה קרוב ל-40%, עד גיל 65 הכמות מתקרבת ל-75% ובגיל 80 קרוב ל-80% מהגברים סובלים מהתקרחות.

למרות שרוב הגברים חווים נשירת שיער בשלב זה או אחר של חייהם, ההתקרחות היא תהליך ייחודי המושפע מפרמטרים שונים, הן גנטיים והן סביבתיים, כגון רמות הטסטוסטרון בגוף, גיל תחילת ההתקרחות, סגנון ואיכות התזונה, רמת הכושר הגופני ועוד. מאחר וכיום ישנם טיפולים היכולים להאט את תהליך ההתקרחות (לעיתים במידה ניכרת), עולה שהתוצאה הסופית של ההתקרחות הגברית אינה זהה בכל הגברים. חלק יקריחו לאיטם לאורך שנים רבות בעוד שאצל אחרים זה יקרה במהירות בגיל צעיר.

קודם כל, מה זה בעצם שיער?

שיער הוא למעשה איבר בגוף המורכב מקראטין, חלבון אשר אחראי גם על ייצור הציפורניים ויוצר את שיכבת ההגנה של עורנו. כל שערה מכילה 3 שכבות: הקוטיקלית, הקורטיקלית והמדולה.
השיכבה הקוטיקלית (החיצונית) היא דקה וחסרת צבע ותפקידה להגן על השיכבה העבה יותר הנמצאת מתחתיה ומכילה מלנין האחראי על צבע השיער. צבע השיער תלוי בסוג המלנין כאשר ישנם שני סוגים: אומלנין היוצר שיער שחור או חום ופומלנין היוצר שיער אדמוני. שיער בלונדיני נובע כתוצאה מכמות נמוכה של מלנין כאשר הגוון שלו תלוי באיזה סוג מלנין יש לאותו אדם. שיער אפור נובע ממחסור במלנין, תופעה הנפוצה ככל שגיל האדם עולה אך יכולה להיווצר גם כתוצאה ממתח או מחלה. השכבה פנימית ביותר של השערה נקראת שיכבת המדולה. שכבה זאת מחזירה אור ולכן צבע השיער נראה שנה בתאורות שונות או בצל. שיער מתולתל או חלק נובע מצורת השיכבה הקורטיקלית.

מבנה השיער שערה דקה, חסרת צבע, באורך של פחות מ-2 ס"מ אשר כמעט אינה נראית לעין נקראת שערה וולוסנית. שערה שחורה הנראית לעין נקראת שיערה סופנית וזאת השערה אליה אנחנו מתכוונים כאשר מדברים על ״שיער״. עובי השיער תלוי לחלוטין בזקיקים המייצרים אותו ולכן אצל גברים מקריחים שערה סופנית מוחלפת לעיתים בשערה דקה כתוצאה מנזק שנגרם לזקיקי השיער הנמנעים מלייצר שערה סופנית מה שגורם לתהליך ההתקרחות.

לאדם ממוצע ישנם 5 מיליון שערות על כל הגוף מתוכן 100,000-150,000 על הראש. לבלונדינים יש כ-140,000 שערות מעל הממוצע, לברונטים מעט מעל לממוצע, כ-105,000 ולג'ינג'ים יש בממצוע הכי פחות שערות כ-90,000 בלבד.

מבנה השיער

ההסבר הפיזיולוגי להתקרחות

בגוף האדם קיים אנזים בשם 5-אלפא-רדוקטאז. בעזרת אנזים זה מתפרק הורמון הטסטוסטרון והפוך לדיהידרוטסטוסטרון (DHT).

DHT Effect ה – DHT הינו גורם הרסני לזקיקי שיער הנמצאים בקידמת ומרכז הקרקפת מאחר והמערכת החיסונית של הגוף מזהה זקיקי שיער בהם נקלט DHT כגוף זר ופועלת לשם חיסולם. מאחר ותהליך זה מושפע מגנטיקה והורמונים, בשנות גיל ההתבגרות בהן הטסטוסטרון מצוי בגוף בכמויות נמוכות יחסית אין כמעט DHT ולכן השפעתו כמעט ואינה ניכרת. כאשר עוברים את שלב ההתבגרות עולה במידה ניכרת כמות הטסטוסטרון בגוף, ואיתה כמות ה-DHT. הזקיקים מתחילים לספוג נזק, מתכווצים בהדרגה, תקופת הצמיחה שלהם מתקצרת ותקופת המנוחה מתארכת, השיער נעשה דק ושברירי עד למצב של חוסר פעילות של הזקיקים כלומר התקרחות.

גורמים שונים כגון מחלה, תרופות מסויימות, לחץ נפשי ועוד יכולים לגרום לנשירת שיער אולם רוב הגברים הסובלים מהתקרחות יכולים להאשים בעיקר את הקוד הגנטי שלהם כלומר זאת נטיה מורשת המועברת מצד האם או מצד האב, ולעיתים מצד שניהם אם כי לפעמים עשויה ההתקרחות לדלג על דור.

לא משנה מה הסיבה שבגינה גברים סובלים מהתקרחות, התוצאה כוללת לא פעם פן נפשי ובין השאר תחושה של ירידה בערך העצמי, דיכאון וחששות.