טיפולים אלטרנטיביים


נשירת שיער והתקרחות הינן תופעות המטרידות רבים ולא מאתמול… וכמו לכל תופעה המטרידה את המין האנושי משחר קיומו, ישנן תרופות סבתא, שמועות, מיתוסים ודעות קדומות העוסקים כולם במניעת נשירת שיער והתקרחות.

בין הטיפולים האלטרנטיביים לנשירת שיער ניתן למצוא:

טיפול בדקל ננסי – SAW PALMETTO

דקל ננסי הנו צמח ממשפחת הדקלים המגיע לגובה של כ-4 מ'. הילידים האינדיאנים באמריקה השתמשו בצמח זה כמזון המשפיע על אין אונות וירידה בחשק המיני. הוא הוכח כמדכא את האנזים 5 אלפא רדוקטאז הגורם להתפרקות הורמון הטסטוסטרון והפיכתו לדיהידרוטסטוסטרון. יש הטוענים כי צמח זה עוצר התקרחות ונשירת שיער ומתפקד כמו הפינסטריד, אולם אין מחקרים המוכיחים זאת. למרות שישנם מחקרים שהוכיחו את יעילות הדקל הננסי לטיפול בערמונית, אין הוכחה ליעילותו בנוגע לבעיות של התקרחות גברית טיפוסית ועצם העובדה כי הוא מדכא את ה-DHT אינה מהווה הוכחה מספקת כי הוא אכן פועל כמו תרופת פרופסיה.

הטיפול באמצעות דקל ננסי מתבצע על ידי נטילת כדורים או מריחת טיפות.
מאחר ומשרד הבריאות אינו מתערב בכל הקשור ל"תרופות טבעיות" ניתן להשיג תכשירי דקל ננסי, ללא מרשם, בחנויות למוצרי טבע. למרות שמקור הטיפול הוא צמחי וטבעי, עדיין יש להזהר מתופעות לוואי. לפיכך, אין ליטול תרופות מבלי להתייעץ עם רופא עור, גם כשמדובר בטיפול טבעי.

עיסוי קרקפת

עיסוי מקנה בדרך כלל תחושה טובה וזה כולל גם עיסוי בראש אולם האם העיסוי באמת יכול להועיל לאדם הסובל מנשירת שיער או הנמצא בתהליך של התקרחות? התשובה היא שאין כל מחקר המוכיח מדעית שעיסוי בקרקפת יכול למנוע נשירת שיער או לגרום לצמיחת שיער מחודשת. למרות זאת, ישנם מטפלים המאמינים כי עיסוי הקרקפת הינו פתרון לבעיית נשירת השיער. לטענתם, העיסוי גורם לזרימת דם גדולה יותר, דבר המעניק לזקיקי השיער יותר מזון וחמצן וכך צומח שיער בריא יותר. אם תאוריה זו הייתה נכונה, כיצד היה ניתן להסביר מדוע השתלות שיער מצליחות מאחר ושיער המושתל באיזורים קרחים לגמרי בהם לא זורם דם, צומח בצורה רגילה לחלוטין וגם שנים רבות לאחר ביצוע השתלת שיער, השיער המושתל אינו נושר. ישנם תכשירים ומכשירים רבים עימם ניתן לבצע עיסוי אולם, כאמור, אף לא אחד מהם הוכח כיעיל בטיפול נגד התקרחות.

אמינקסיל

האמינקסיל הינו תכשיר כימיקלי של חברת לוריאל. על פי מחקרי החברה, האמינוקסיל מחדש את זקיקי השיער וגורם לצמיחה של שערות עבות ובריאות יותר. התכשיר נמכר בערכה של 42 אמפולות וכן בשמפו המכיל את אותם כימיקלים. התכשירים הקיימים בשוק הינם Dercos של חברת Vichy וכן Kerastase של חברת לוריאל (הנמכר בעיקר במספרות). בעלון התכשיר לא מוזכר בתוך כמה זמן ניתן לצפות לתוצאות אולם טרחו לציין כי קיימים מחקרים המצביעים על תוצאות טובות.

דרך הטיפול הוא בשימוש באמפולה אחת ביום במשך 6 שבועות. לאחר עיסוי של הקרקפת עם החומר במשך 3-2 דקות חופפים עם השמפו המצוי בערכה. היצרנית טוענת ששני טיפולים במשך שנה מספיקים בכדי למנוע ו/או לעצור את ההתקרחות.

באופן מעשי אין כל הוכחה מדעית כי המכשיר מונע התקרחות. יתכן שמעצם היותו תכשיר קוסמטי הוא מועיל לאיכות השיער אולם בפועל הוא אינו עוצר את הנשירה. מאחר וכאמור מדובר בתכשיר קוסמטי, אין לו אישור של ה-FDA ומכירתו נעשית ללא צורך במרשם רופא.

ביוקסידיל

הביוקסידיל הינו פטנט של חברת Biferdil – חברה מוכרת מאוד בארגנטינה הידועה כיצרנית של מוצרים בעלי איכות גבוהה. התכשיר נמכר בצורת אמפולות או טיפות בתוספת שמפו. מחירו זול בהרבה מתכשיר האמינקסיל. בעלון התכשיר מצויין כי הביוקסידיל עוזר לעצור את נשירת נשיער, מצמיח שיער חדש ומעבה את השיער כולו, אולם לא מצוין האם קיים מחקר כלשהו שנעשה בנושא.

לטענת היצרנית התכשיר מרחיב את כלי הדם וגורם לזרימת דם טובה יותר, וכך תוספי המזון מגיעים לזקיקי השיער וגורמים לשיער להיראות בריא יותר. השמפו מכיל גם Silanol ומיני תוספי מזון הגורמים להורדת השומן בקרקפת ובכך מונעים נשירת שיער.

כמו האמינקסיל גם הביוקסידיל הינו תכשיר קוסמטי אשר עשוי לסייע לאיכות השיער אך לא באמת יכול לעזור לגברים בעלי התקרחות גברית אופיינית. מאחר ולא נעשה כל מחקר בנושא לא נמצאה כל הוכחה להצלחתו.

מחסור בחומרים שונים – מיתוס או אמת?

קיימות תופעה של התקרחות עקב חוסר מינרלים או ויטמינים. התקרחויות אלה נוצרות בגלל דיאטות חריפות או מצבים כמו אנורקסיה נרבוזה אשר גורמות לאיבוד של חלבונים, מינרלים וויטמינים. מצבים כאלה גורמים לנשירת שיער חריפה שעלולה להפוך לנשירה כרונית ולדלדול שיער כרוני.

מחסור ב-ביוטין: מדובר בויטמין B7 אשר חסרונו בגוף גורם לתופעות בעיניים, תופעות נאוירולוגיות ותופעות שונות בעור. בין התופעות אלו ניתן למנות דילול שיער בקרקפת וגם בגוף, פריחה אדמדמה מכוסה קשקשים שיכולה להתפשט בגוף או מסביב לפתחי הגוף. כל התופעות הללו נעלמות לאחר נטילת ביוטין.

מחסור בנחושת: גורם לתסמונת MENKES שמתאפיינת בשיער קצר שלא מצליח לצמוח, מבריק ושברירי, ונותן הרגשה שהשיער הופך להיות מקורזל.

מחסור בברזל: גורם לנשירת שיער, בעיקר אופייני לאנשים שעברו קיצור קיבה, סובלים מאיבוד דם או כאלו המקפידים על דיאטה נטולת בשר ללא השלמת ברזל.

מחסור בויטמין C: גורם למחלה בשם סקורבוט שמתאפיינת בדימומים בעור ובריריות, פריחה נקודתית באיזורים שונים בגוף וסתימת היחידות הפוליקולריות ע"י פקקים של קרטין הגורם לכך שהשיער יצמח באופן עקום.

מחסור באבץ: במצב בו יש חוסר כתוצאה מדיאטה לא מאוזנת או מבעיות ספיגה במעיים, יכולה להופיע תסמונת של חוסר זינק (אבץ) המתאפיינת בשילשולים, אפאטיות, בילבול ואף דיכאון. בהמשך מופיעה פריחה בצורת אקזמה מסביב לפתחי הגוף

ישנם 2 מצבים של חוסר אבץ:
מחסור מולד באבץ: גורם למחלה בשם: Acrodermatitis Entero Patica.
מחסור נרכש באבץ: מופיע כתוצאה מהזנה תוך-וורידית ממושכת ומתאפיין בפריחה מכוסת קשקשים, קילוף של העור, שלפוחיות ושיער יבש ודליל.

למרבה ההפתעה, אין בדרך כלל מחסור באבץ אצל אנשים הסובלים מנשירת שיער. על פי מחקרים, רוב בדיקות האבץ שנעשו אצל אנשים שסבלו מנשירת שיער היו תקינות ולעיתים רחוקות נתקלים בתוצאות בדיקות דם המראות על חוסר באבץ. למרות זאת, באופן פארדוקסלי, אבץ הוא המינרל הנמכר ביותר בבתי המרקחת ובבתי הטבע כטיפול לנשירת שיער.

אבץ חשוב לגוף ופעילותו בשכפול תאים, איזון הורמונלי, ספיגה טובה של ויטמינים וסינטזה של החלבונים היא קריטית. כל אלו חשובים לצמיחת השיער וכמובן שגם לאיזון של מינרלים יש תפקיד חשוב ביצירת שיער. ההמלצה היא לא לקחת אבץ מבלי לבצע קודם בדיקת דם ומבלי להוכיח שאכן קיים מחסור באבץ. במידה והגורם לנשירת שיער הוא אכן חוסר באבץ, נטילה של אבץ במשך חודש עד חודשיים תגרום להפסקת הנשירה. ניתן לקנות אבץ גלוקונט 50-60 מ"ג ליום למשך חודש. כמו כן, ניתן לרכוש כדורי Zincol Avazinc.

נקודה חשובה נוספת היא שגם עודף של אבץ עלול לגרום לנשירה ולכן לא מומלץ לקחת אבץ ללא בדיקת דם מקדימה. יתר אבץ בגוף יכול לעכב ספיגה של מינרלים אחרים כמו נחושת, ברזל, מגנזיום ולכל אלה יש תפקיד חשוב בצמיחה של השיער ובשמירה על איכותו ובריאותו.

לסיכום: עלול יש קשר בין נשירת שיער לאבץ, אך הוא די נדיר ותפקידו של הרופא לבדוק את הצורך בטיפול.