השתלת שיער


דרך נוספת לטיפול בהתקרחות הגברית הינה השתלת שיער. הבסיס לשיטה הינו העברת שיער בעל תכונות חזקות יותר מחלקה האחורי של הקרקפת לחלק הקדמי או המתקרח המיועד למילוי. הפרוצדורה מתבצעת בהרדמה מקומית ובסיומה השיער המושתל צומח במיקומו החדש באופן טבעי לחלוטין.

השיטה הבסיסית

השיטה הבסיסית של העברת שיער מחלקה האחורי של הקרקפת לאזור הדליל משיער הינה שיטה מוכרת מזה שנים רבות. חסרונה של שיטה זאת היא בעובדה שניתן להבחין באופן ברור למדי במי שעבר השתלת שיער בשיטה זאת. עם התפתחות התחום, ניתן לבצע כיום השתלת שיער באופן כזה שקשה עד בלתי אפשרי לזהות מי שעבר את התהליך.

השיטות המודרניות

כיום קיימות שיטות שונות לביצוע השתלת שיער המבוססות של אופי ההשתלה, כמות וגודל השתלים, אופן הוצאת השערות מהאזור התורם והדרך שבה מושתלות השערות במיקומן החדש.
השיטה הנפוצה ביותר הינה FUT) Follicular unit transplantation). הפעולה מתבצעת על-ידי נטילת רצועת עור עם שיערות מחלקה האחורי של הקרקפת, הפרדת יחידות השיער באופן מדויק ליחידות של 1-4 שיערות הצומחות יחד והחדרת הזקיקים לנקבים קטנים באזור הזקוק להשתלה.

שיטה נוספת הינה FUE אשר מהווה בעצם את השדרוג של שיטת ה- FUT. בשיטה זו מוציאים זקיק שיער מהאזור התורם באמצעות מחט בעלת קוטר מיניאטורי ובאמצעות מכשיר מיוחד משתילים אותה באיזור המקריח. ההבדל מהשיטה הקודמת הוא שלא נשארת צלקת וההחלמה אורכת כחמישה ימים.

מידע נוסף

הזמן הממוצע לביצוע השתלת שיער כזו משתנה בהתאם למספר השתלים. בממוצע, השתלה אורכת כשלוש שעות בהן המטופל נמצא בהכרה מלאה. בתום הפרוצדורה, המטופל משוחרר לביתו וכעבור יום יכול כבר לחפוף את ראשו. בחודשים הראשונים שלאחר ההשתלה נושר כל השיער המושתל אולם שורשיו נותרים במקומם ולאחר שלושה חודשים מתחיל השיער המושתל לצמוח ולגדול באופן טבעי במקומו החדש.

מי מתאים להשתלת שיער?

ככלל, לא משתילים שיער למי שטרם הגיע לגיל 25, משום שקשה לאבחן בצורה ברורה את אופן וסוג ההתקרחות. איבחון כזה חייב להתבצע על-ידי רופאים מומחים, בעיקר רופאי עור ופלסטיקאים המיומנים בביצוע השתלות מסוג זה תוך תכנון מדויק של השתלת השערות. תכנון לא נכון, ומיקום מוטעה של השערות המושתלות עשויות לגרום לעוגמת נפש ולנזק בלתי הפיך. על כן, קיימת חשיבות עליונה בהתייעצות עם רופא עור מומחה אשר ימליץ על זהות הרופא שיבצע את ההשתלה.

אחוזי ההצלחה של צמיחת שערות שהושתלו על ידי רופא עור מומחה עומדים על 95%. יש להבין כי השתלת שיער אינה עוצרת את תהליך ההתקרחות. אמנם השערות שהושתלו ימשיכו לצמוח גם במקומן החדש אולם סביר להניח כי השערות "המקוריות", שנותרו בעיקר באזורי קדמת הראש ומרכזו, ימשיכו לנשור "כמתוכנן". ניתן למנוע את נשירתן העתידית של שערות אלו באמצעות טיפול תרופתי, דוגמת פרופסיה, ובכך לשמור על השיער שעדיין קיים.